Isten vja a kirlyn - Diantl
PORT 2009.04.09. 16:06
Televzira szntk, de mozisiker lett belle, hla elssorban Helen Mirren kivl II. Erzsbet-alaktsnak. gy Stephen Frears A kirlyn cm filmje ngy jellssel - a legjobb film, a legjobb rendez, a legjobb ni fszerepl, a legjobb forgatknyv kategriban - vrhatja a janur 15-n Los Angelesben megrendezsre kerl Aranyglbusz djkioszt nnepsget, ahol a hollywoodi klfldi tudstk idei kitntetseit adjk t.
A koront II. Erzsbet viseli A kirlynben, de mgsem , hanem Diana walesi hercegn szelleme uralkodik ebben a filmben is, mint a popkultra annyi ms gazatban.
Lady Diana Spencer, a flnk hszves arisztokrata vn 1981-ben tndrmesbe ill eskvn walesi hercegnknt vonult be az angol kirlyi csaldba, s a bulvrsajtnak ksznheten sztrknt a vilg kzvlemnybe, hogy rvid letben azutn ne csak a Windsor-hzat dlja fel, de vgrvnyesen megvltoztassa a modern kor hercegnimzst.
Diana sztr volt, a legnagyobb sztr, a legnnepeltebb szemlyisg, a legtbbet fotograflt n, aki hercegni ktelezettsgeit a show business eszkzeivel ltta el, aki minden tevkenysget nagyszabs fellpsknt tlalt. Legjabb divatkollekcikban fotsok hadval jrta a vilgot, hogy szegnyeket, elesetteket vigasztaljon. A vilg legfnyzbb asszonya minden volt, csak nem a np egyszer lnya, mgis el tudta hitetni, hogy kzlk val, akinek ppgy van fjdalma, bnata, mint msnak, aki ppgy bnbe tud esni, mint akrmelyik asszony. Diana a magnlett vagy legalbbis annak r nzve kedvez pillanatait is a nagykznsg eltt lte meg. Hres-hrhedt televzis interjjban a Buckingham-palota ldozatnak tntette fel magt, rszletesen ecsetelte volt frje, Kroly herceg hzassgtrst, s meggynta sajt szeretjt is. Az interj tetpontjn knnyek kztt biztostotta a npet, hogy ha vlsa utn hivatalosan nem is lehet uralkodn, de a "szvek kirlynjeknt" rkk velk marad.
Diana valban velnk maradt, amikor mg halla utn is munkt ad a bulvrsajtnak, hossz tv elfoglaltsgot az sszeeskvselmletek gyrtinak s nyomozinak, meglhetst a visszaemlkezst r szakcsnak, komornyiknak, divatterveznek, pr rs rivaldafnyt dokumentumfilmeseknek s televzisoknak. Hogy a popzenszek - Elton John, Sting, Phil Collins, George Michael, Beyonce, Kylie Minogue vagy Madonna - se maradjanak ki a globlis hdolatbl, arrl a hercegn kt fia, William s Harry gondoskodik azzal, hogy idn nyron, Diana hallnak tizedik vforduljn koncertet szerveznek a londoni j Wembley stadionban.
De Diana velnk van akkor is, amikor hercegni elvrsainkat hozz igaztjuk, amikor a trtnelmi kirlynket az szellemben rtkeljk jra. Hla a walesi hercegn kr ptett sztrkultusznak, sikerlt vgleg elfelejteni, hogy hajdann az uralkodk legfontosabb feladata mgiscsak egy orszg felelssgteljes, mltsgteli vezetse volt.
Az angol rendez, Stephen Frears A kirlyn cm filmje a Diana halla utni hetet kt rtkrend sszecsapsaknt brzolja, ahol II. Erzsbetet ltszlag mg egyszer, utoljra trdre knyszerti volt menye. Az ppen nyri szabadsgt tlt kirlyi csaldot skt kastlyban ri Diana hallhre. Mivel az elhunyt hercegn mr nem tagja az uralkodhznak, a kirlyn a temetst a Spencer csald magngynek tekinti, remlve, hogy unoki desanyjtl nem vsri attrakcival vesznek vgs bcst. II. Erzsbet, aki szerint a magnlet nem tartozik az alattvalkra, nem rti a tmeghisztriv fajul londoni gyszt, elzrkzik attl a szenzcihajhsz vilgtl, amelyben Diana oly otthonosan mozgott. A kritikus pillanatban lp kzbe Anglia jonnan megvlasztott, ambicizus miniszterelnke, Tony Blair, aki elsknt siratja el a kamerk eltt az elhunyt hercegnt, mint az "egyszer np kirlynjt". Blair a mindent elspr gyszt kivl alkalomnak tekinti, hogy sajt pozcijt megerstse, rveszi II. Erzsbetet, hogy engedve a tmeg akaratnak, jjjn vissza Londonba, vltoztasson vszzados hagyomnyokon s csatlakozzon a gyszolkhoz. A kirlyn televzis nekrolgja, a Westminster-aptsgban rendezett gyszshow kielgti a szenzcira vgy nzt, s elgttelt szolgltat "Szent Diana" tisztelinek.
A kirlynt II. Erzsbet megformlja, Helen Mirren tette igazn lvezetes filmm, nem vletlen, hogy tavaly mr ezrt az alaktsrt elnyerte a velencei fesztivl legjobb ni fszerepl djt, s j esllyel vrhatja az Aranyglbuszt is.
A 63 ves, rendkvl sokoldal brit sznszn, aki egyarnt kivl Shakespeare-adaptcikban s krimikben, az egyetlen, aki az angol trtnelem kt nagy kirlynjt, I. s II. Erzsbetet is eljtszhatta. II. Erzsbet nem tartozik a legizgalmasabb egynisgek kz, de az alaktsban magval ragad, esendsgben is fensges. Az unalmas tweedszoknya, flcip, a mozdulatlan lakkozott haj, az elengedhetetlen retikl mgtt egy blcs, csendesen ironizl uralkodn jelenik meg. s ppen ez a problma, mert ki rti ezt a fajta visszafogottsgot, halk humort, amikor mr rgen "Mi Asszonyunk, a televzis gyns kirlynje" uralkodik Angliban? s kinek lehet vonz az az reged hlgy, aki vastag hlkntsben perlekedik rkk csipkeld frjvel, szenilis desanyjval, gyenge akarat trnrks fival, mg az elhunyt gynyr Diana Kissingerrel tncol, Gianni Versace temetsn Elton Johnnal sr egytt vagy a fldkzitengeri jachton Dodi al-Fayeddel cskolzik? s kinek lehet rdekes, amikor a nevetsges formasgok kzepette a kirlyn szellemesen eligaztja a trtet, tudlkos Blairt, mg Diana hercegn Dior-kosztmben AIDS-es gyerekeket simogat? A rendez ennek ellenre azt sugallja, hogy a show ltvnyos, szrakoztat, de a stabilits lettemnyese mgiscsak egy jzan, sokat tapasztalt asszony. Ezt az zenetet Helen Mirren tkletesen kzvetti.
|