Francia ügynök volt Lady Diana sofőrje?
Ma.hu 2009.04.09. 16:31
A francia titkosszolgálatnak dolgozott az a sofőr, akinek autójában Diana hercegnő, a brit trónörökös volt felesége több mint nyolc éve meghalt - írta az ügyben folyó brit vizsgálat részvevőit idézve a The Sunday Times.
Diana, Károly walesi herceg akkor már elvált felesége 1997. augusztus 31-én, Párizsban vesztette életét, amikor az őt szállító Mercedes gépkocsi igen nagy sebességgel egy közúti aluljáró pillérének csapódott. A szerencsétlenségben meghalt Diana akkori szeretője, Dodi Fayed, Mohamed Fayednek, a londoni Harrods luxusáruház és a párizsi Ritz szálló brit-egyiptomi tulajdonosának fia, valamint az autót vezető Henri Paul, a Ritz helyettes biztonsági főnöke is.
Paul pontos kiléte és tevékenysége azóta is a tragédiát övező találgatások egyik fő eleme. Korábban felmerült az is - ezt azonban brit részről erőteljesen cáfolják -, hogy a sofőr a brit külső elhárítás, az MI6 embere volt.
A szerencsétlenség ügyében két éve - a hivatalos francia vizsgálat lezárulta óta - nyomoz a Scotland Yard. A vizsgálóbizottság egyik tagja a The Sunday Timesnak azt mondta: a francia hatóságok elismerték, hogy Henri Paul a DST-nek, a francia belső titkosszolgálatnak dolgozott.
A vezető vasárnapi brit lap forrása szerint a brit vizsgálók követelik, hogy a franciák engedjenek betekintést Paul aktáiba, mert "tudni akarjuk, hogy hol volt és mit csinált (a baleset) estéjén".
A The Sunday Times más, "jól értesült" forrásai szerint azonban a francia igazságszolgáltatás "hihetetlen mértékű bürokráciájába gabalyodva" rendre elakadnak azok a brit kérések, hogy a franciák adjanak felvilágosítást a sofőr aznapi tevékenységéről, és szolgáltassák ki a vérmintáján elvégzett vizsgálat teljes anyagát.
A hat évig tartó francia hivatalos nyomozás azzal megállapítással zárult két éve, hogy baleset történt, amelyet az ittas, és ugyanakkor erős depresszióellenes szerek hatása alatt is álló Paul okozott gyorshajtásával. Rendre felmerülnek ugyanakkor olyan találgatások, amelyek szerint a sofőr vérmintáját annak idején manipulálták, sőt esetleg kicserélték, és a The Sunday Times szerint a brit vizsgálók egyik fő erőfeszítése arra irányul, hogy rábírják a francia hatóságokat a mintaelemzés módjáról készült feljegyzések kiadására. A francia vizsgálat lezárultával szinte azonnal megkezdődött a brit nyomozás, amelyet Lord John Stevens, a Scotland Yard tavaly leköszönt volt főparancsnoka vezet.
Lord Stevens már a brit vizsgálat első napjaiban, rendkívüli feltűnést keltő nyilatkozatában azt mondta: a hercegnő halálával kapcsolatos összeesküvési "feltételezéseket" is ki kell vizsgálni.
A Diana halála óta keringő összeesküvés-elméletek fő szítója Mohamed Fayed, aki a párizsi szerencsétlenség óta hangoztatja azon meggyőződését, hogy merénylet történt. Ennek indoka szerinte annak megakadályozása lett volna, hogy egy hithű muszlimtól - vagyis az ő fiától, Dodi Fayedtől - származó gyermek álljon be a brit trónutódlási sorba.
Diana, akinek Károly brit trónörököstől született két fia, Vilmos és Harry a második, illetve a harmadik a brit trónöröklési sorrendben, állítólag már terhes volt Dodi Fayedtől a párizsi katasztrófa idején, bár ezt a francia orvos szakértők rendre cáfolják.
A néhai walesi hercegnő kevesebb mint egy évvel az életét kioltó autószerencsétlenség előtt azt írta személyi inasának, hogy szerinte Károly merényletet készít elő ellene, mégpedig úgy, hogy halála autóbalesetnek tűnjék.
|