II. Erzsbet brit kirlyn
Wikipdia 2009.04.10. 08:40
II. Erzsbet (eredeti nevn: Elizabeth Alexandra Mary Windsor, London, 1926. prilis 21. –) 1952. februr 6. ta Nagy-Britannia uralkodja, a Windsor-hz tagja.

|
Uralkodsa |
1952. februr 6. ta |
Koronzs dtuma |
1953. jnius 2. |
Eldje |
VI. Gyrgy (1936-1952) |
Trnrks |
Kroly walesi herceg |
Frje |
Flp, Edinburgh hercege |
Gyermekei |
Kroly, Wales hercege
Anna kirlyi hercegn
Andrs, York hercege
Edward herceg, Wessex grfja |
Kirlyi hz |
Windsor |
Apja |
VI. Gyrgy brit kirly (1936–1952) |
Anyja |
Elizabeth Bowes-Lyon |
Szletett |
1926. prilis 21. (82 ves)
London, Egyeslt Kirlysg |
Csaldja
A yorki herceg s hercegn els gyermeke. desapja a ksbbi VI. Gyrgy brit kirly (1895–1952), desanyja Lady Elizabeth Bowes-Lyon (a ksbbi Erzsbet anyakirlyn, 1901–2002), a skt arisztokrcia elitjhez tartoz Strathmore s Kinghorn grfok leszrmazottja. Fiatalabb testvre: Margit (1930–2002). Frje Flp edinburgh-i herceg ( egybknt a harmadunokatestvre) (1921–). 1947. november 20-n tartottk eskvjket, hzassgukbl ngy gyermek szletett: Kroly walesi herceg (1948–), Anna brit kirlyi hercegn (1950–), Andrs yorki herceg (1960–) s Edward herceg, Wessex grfja (1964–).
Cmei
Klnbz birodalmaiban a kirlynnek klnbz cmei vannak. Angliban a Royal Titles Act 1953 (Kirlyi cmek trvny, 1953) alapjn a cme „II. Erzsbet Isten kegyelmbl Nagy Britannia s szak-rorszg Egyeslt Kirlysgnak ms birodalmainak s terleteinek kirlynje, a Nemzetkzssg feje, a hit vdelmezje.” A trvny feljogostja a kirlynt hogy proklamcival olyan cmeket s megszltst vegyen fel, amilyet jnak lt.[1] A tbbi orszgban ltalban hasonl cme van, az orszg nevt helyettestve az Egyeslt Kirlysg neve helyre.
Az anglikn egyhz feje, a skt presbiterinus egyhz vdelmezje.
A fegyveres erk parancsnoka.
Szmtalan civil szervezet, alaptvny, jtkonysgi egyeslet tiszteletbeli elnke.
lete
Korai vek
Erzsbet yorki hercegnknt (1933)
A Buckingham Palota magnkpolnjban kereszteltk meg. Els keresztnevt desanyja utn, msodik keresztnevt Alexandra kirlyn (apai ddanyja) utn, harmadik keresztnevt pedig apai nagyanyja, Mria kirlyn utn kapta.
1930-ban megszletett hga, Margit hercegn.
1932-ben meghalt a nagyapja, V. Gyrgy brit kirly. A trnra VIII. Edurd brit kirly nven desapja btyja kerl, de mg az v vge eltt lemondott a koronrl Gyrgy javra. Ennek oka, hogy Edurd kirlyknt nem vehette volna felesgl szerelmt (rangon aluli hzassg). 1937-ben desapjt VI. Gyrgy brit kirly nven koronzzk kirlly, ezzel Erzsbet hercegn els szm trnrkss lp el.
Mr trnrksknt elkezdett kszlni feladataira. Trtnelmet s jogot tanul, Canterbury rseke vallstrtnetet oktat neki. Francia s belga nevelnktl tanult franciul (ez ksbb komoly hasznra vlt a diplomciban). Zenlni s lovagolni tanult, kitn szv vlt. 13 vesen megnyerte a Londoni Frd Klub gyermek kupjt.
A II. vilghbor kezdetvel a kirlyi csald Windsorba kltztt, a hbor nagy rszt itt tltttk. Ezen idszak a rettegs s a nlklzs idszaka volt a kirlyi csaldnak ppgy, mint az egsz orszgnak.
Vilghbor alatt
1940 oktberben, 14 vesen tartotta az els nyilvnos beszdt. Ekkor a Londonbl evakult gyerekeknek kldtt zenetet a BBC gyerekmsorn keresztl.
1942-ben kinevezik a Grntosok ezred parancsnoknak. 16 vesen tartja az els nyilvnos (hivatalos) megjelenst, amikor szemlt tart az ezrednl.
Ettl fogva a hivatali ktelessgei nvekedtek. volt az elnke a Queen Elizabeth gyermekkrhznak (Hackney) s a gyerekekkel szembeni erszak megelzsrt kzd trsasgnak is.
1944-tl rendszeresen elksri a kirlyt s a kirlynt belfldi tjaikra.
18. szletsnapja utn nem sokkal kineveztk tancsadnak, krbejrta az olasz hadszntereket s vgrehajtott nhnyat az llamfi feladatok kzl. Mg ebben az vben az alshz krdst intzett a kirlyhoz, melyre a korona nevben Erzsbet vlaszolt.
1945 elejn megtanul gpkocsit/teherautt vezetni.
1945 jliusban replt elszr replgppel, amikor elksrte szleit szak-rorszgba egy kt napos tra. A hbor lezrulta utn Erzsbet hercegn nyilvnos megjelenseinek szma tovbb ntt.
Uralkodsa
II. Erzsbet szemlyes lobogja
1952 - 1961
Az els naptl kezdve a kirlyn az j szerepnek elktelezetten, energikusan kezdett a munkhoz.
A politikai ktelessgek azonnal megkezddtek, a parlament megnyitsval s a rendszeres miniszterelnki audiencival. Az els vtized alatt alkalma volt gyakorolni kirlyi eljogt, ugyanis 1957-ben miniszterelnknek nevezte ki Harold Macmillant.
A kirlyn szerepnek megfelelen krbeutazta a kirlysgot. Felkereste Norvgit, Svdorszgot, Portuglit, Franciaorszgot, Hollandit, Dnit s az Amerikai Egyeslt llamokat is.
Hivatali ktelessgeinek elltsban tmogatst jelentett csaldi lete. A kirlyn ekkora mr ktgyermekes anya volt.
1952-ben mondta el els karcsonyi beszdt a rdiban. Azta mr hagyomny, hogy a kirlyn karcsony els napjn dlutn 3 rakor elmondja karcsonyi zenett.
1962 - 1971
A kirlyn uralkodsnak msodik vtizede az jtsok jegyben telt, igyekezett a monarchia munkjt az emberek mg szlesebb krnek hozzfrhetv tenni .
1962-ben kpcsarnokot nyitottak a Buckingham Palotban, hogy a kirlyi gyjtemnyt bemutathassk. Edinburgh hercegnek tlete nagyon npszernek bizonyult.
A kirlyi ltogatsok az elz vekhez kpest kevsb formliss vltak. 1962-ben pldul a kirlyn s Edinburgh hercege egy informlis ltogatst tettek a londoni East Enden, mikzben megtekintettk az ptkezseket, s tallkoztak egy helyi csalddal is annak j otthonban.
Klfldi ltogatsai alkalmval j gyakorlatot vezetett be - a vrosi stt - amely lehetsget adott a kirlynnek arra, hogy sok emberrel tallkozzon. A kirlyi csald tagjainak lete irnti fokozd rdekldsre vlaszknt kszlt el 1969-ben az els televzifilm, amely a kirlyi csald lett mutatta be. Az rdekldst jellemzi, hogy a filmet 23 millian nztk meg.
A kirlyi eljog krdse 1963-ban ismt napirendre kerlt. Harold Macmillan nyugdjazst kveten a kirlyn kvette Macmillan tancst s kinevezte Lord Home-ot, a konzervatv prt vezetjt miniszterelnknek.
Ez a dntse vitt robbantott ki, s 1965-ben a konzervatvok bevezetettek egy j vlasztsi eljrst, amivel k maguk dnthettek a prt vezetsrl (amely egyben a miniszterelnk szemlyt is meghatrozza). gy a kirlyn tbb nem jtszott szerepet a konzervatv prtvezetk vlasztsban.
Ltogatst tett a megosztott Berlinben s Nyugat-Nmetorszgban, megtekintette a berlini falat. 52 v utn volt az els brit uralkod, aki nmet fldre lpet.
1971-ben a kirlyn fogadta Hirohito japn csszrt, aki a msodik vilghbor ta az els hivatalos ltogatst tette Angliban.
A Nemzetkzssg nvekedett. A kirlyi csald tagjai rszt vettek a korbban a brit birodalomhoz tartoz orszgok fggetlensgi szertartsain. Ezzel elsegtettk a Nemzetkzssg fejldst, hiszen a fggetlenn vl tagok a Nemzetkzssg tagjai maradtak.
Fontos esemny volt, amikor Kroly herceget hivatalosan elismertk a trn rksnek. A kirlyn 1969-ben beiktatta Wales hercegnek. A szertartst vilgszerte 200 milli ember lthatta a televzin keresztl.
1972 - 1981
1977-ben, amikor a kirlyn 25 ve uralkodott, egy orszgos krttal s nemzetkzssgi ltogatsokkal nnepelt. A kirlyn s Edinburgh hercege sszesen 56,000 mrfldet (kb. 90.000 km) utazott.
25 ves hzassgi vforduljt a Westminster Aptsgban tartottk. 1977-ben megszletik els unokja, Anna hercegn kisfia.
1974-ben egy ausztrliai tjt meg kellett szaktania, mivel rendkvli vlasztst rtak ki Angliban.
A februri parlamenti vlasztsokat kveten, egyik prtnak sem volt meg az abszolt tbbsge az alshzban. Felmerlt, hogy a kirlynnek kellene tmogatni egy esetleges koalcit a konzervatv s a liberlis prtok kztt, anlkl, hogy elszr megbzst adott volna, a legnagyobb prtnak, hogy alaktsanak egy kormnyt. A Konzervatvok s Liberlisok vgl kptelenek voltak, hogy megegyezzenek, s Harold Wilson miniszterelnkknt trt vissza hatalomhoz.
Az vtized folyamn, a kirlyn fogadta az els ni miniszterelnkt a Buckingham Palotban, amikor Margaret Thatcher 1979-ben felvltotta James Callaghant.
A kirlyn trtnelmi ltogatst tett a kommunista Jugoszlviban 1972-ben, ksbb Hong Kongba ltogat.
1975-ben Hirohito csszr vendge, az els brit uralkodknt 1979-ben a Kzel-Keletre utazik, s 1980-ban megltogatta II. Jnos Pl ppt a Vatiknban.
1982 - 1991
A kirlyn uralkodsnak a negyedik vtizede kt komoly konfliktust hozott.
1982 prilisban brit csapatokat kldtek a Falkland-szigetekhez, hogy foglaljk vissza azt Argentntl.
Hiba volt a hadsereg parancsnoka, a kirlyn osztotta az emberek s az anyk aggodalmt, hiszen fia Andrs herceg egy Sea King helikopter piltja volt a hbor alatt.
1982 szeptemberben, a kirlyn, Flp herceg s Anna hercegn, Andrs herceggel tallkoztak, mieltt az visszatrt volna Portsmouthban a hajjra.
Az vtized msodik konfliktusban a brit erk, 1991 janurjban a Perzsa-blhz vonultak, hogy a koalcis egyttmkds keretben segtsenek kizni a megszll iraki hadsereget Kuvaitbl.
Az vtizedben szmos politikai s vallsi akadlyt sikerlt lednteni. Trtnelmet csinltak 1982-ben, amikor II. Jnos Pl ppa megltogatta Anglit, 450 ve volt az els ppa, aki a szigetorszg fldjre lpett. A kirlyn – az anglikn egyhz feje –, fogadta a Buckingham Palotban.
A nemzetkzssgen bell a kapcsolatok megerstst segtette az Ausztrliba, j-Zlandra, Kanadba s a Karib-szigetekre tett ltogatsok. 1983 februrjban a kirlyn megnyitotta a jamaicai parlamentet a fggetlensg kikiltsnak 21. vforduljn.
Megszletik Wales hercegnek kt fia, s York hercegnek a kt lnya.
1986-ban a kirlyn 60. szletsnapjt Windsorban s Londonban nnepeltk meg.
1992 - 2001
A kirlyn uralkodsnak az tdik vtizede bevezetett egy j szzadba s a harmadik vezredbe.
A BBC sugrozta Elizabeth R-t, egy televzi dokumentumfilmet, amely a kirlyn lett mutatta be. Tbb mint 25 orszgban sugroztk a vilgban.
A kirlyn olyan orszgokba ltogatott el, ahov korbban nem gondoltk lehetsgesnek, a keleti blokk korbbi orszgait belertve - Magyarorszg (1993), Oroszorszg (1994), Lengyelorszg (1996) s a Csehorszg (1996).
Nelson Mandela s a kirlyn klcsns ltogatst tett egymsnl 1995-ben s 1996-ban.
Ez az vtized sok szomorsgot is hozott.
1992. november 20-n a tz ttt ki a Windsor kastlyban. Ahhoz, hogy a restaurlsokhoz szksges pnzt elteremtsk, 1993-ban a kirlyn megengedte, hogy a nyr folyamn elszr nyissk ki a nyilvnossgnak a Buckingham palota egyes szobit.
Ez olyan gyakorlat, amit azta is minden vben megtesznek.
A Diana hercegn tragikus halla (1997. augusztus 31.) mlysgesen megrendtette a kirlyi csaldot. A kirlyn a hercegn temetsnek az elestjn beszdet intzet a nemzetnek, elismerssel adzva a hercegn letnek s munkjnak.
A kirlynnek tbb alkalommal is nemzeti gyszt kellett elrendelni. Ilyen alkalom volt a 2001. szeptember 11-t kveten, amikor is az Egyeslt llamokban, terrorista tmadsban tbb nemzetkzssgi llampolgr is meghalt, valamint 2002 oktberben Balin trtnt terrorista tmadst kveten, ahol tbb brit s ausztrl llampolgr halt meg.
Azrt voltak boldogabb pillanatok is. 1997. november 20-n a kirlyn s Edinburgh hercege megnnepeltk az aranylakodalmukat.
2002 - napjainkig
Az v a kirlynnek szemlyes szomorsggal kezddtt. Hga, Margit hercegn, 2002. februr 9-n 71 vesen agyvrzsben meghalt.
Pr httel ksbb a kirlyn desanyja, Erzsbet anyakirlyn, 101 vesen mrcius 30-n halt meg.
A 2002. vben nnepelte trnra lpsnek 50. vforduljt. Ilyen hossz uralkodsi idvel csak egy maroknyi brit uralkod dicsekedhet. Viktria (63 v) s III. Gyrgy (59 v), utn a harmadik leghosszabb uralkodsi idvel rendelkez uralkod (2009-ben 57 v).
Az nneplsek keretben ltogatsokat tett Jamaicba, j-Zlandra, Ausztrliba s Kanadba. Valamint egy krutazst Angliban, 70 vros rintsvel.
Kt risi hangverseny tartottak Buckingham Palota kertjeiben.
2006-ban a kirlyn Windsor vroskzpontban nnepelte a 80. szletsnapjt egy nyilvnos stval.
Vendgl ltott egy ebdre olyan embereket, akik ugyanazon a napon nnepeltk a 80. szletsnapjukat.
2006-ban vettettk a Kirlyn cm filmet (Magyarorszgon 2007. janur), a film a tragikus balesetben elhunyt Diana hercegn halla utni napokat, a kirlyi csald reakciit mutatta be.
Politikai hatalom
Ma mr az uralkod hatalma inkbb nvlegesnek mondhat, mint tnyleges, hiszen a hatalom a miniszterelnk s a parlament kztt oszlik meg (ld. parlamentris/alkotmnyos monarchia).
Br vtjoga van az egyes trvnyek elfogadsban, ezzel a jogval mg nem lt.
A kirlyn els miniszterelnke Winston Churchill, els ni miniszterelnke (egyben Britannia els ni miniszterelnke) pedig Margaret Thatcher (1979-1990) volt. Ksbb John Major (1990-1997), majd Tony Blair (1997-2007) volt az orszg miniszterelnke. Tony Blair 2007. jnius 27-n lemondsa utn Gordon Brown (2007-) lett a miniszterelnk.
A Nemzetkzssgi Kirlysgok, melyeknek sszlakossga 128 milli f, tovbbi 37-tel kiegszlve, ahol nem Erzsbet a kirlyn (kztrsasgok, vagy ms az uralkod), egytt a Nemzetkzssg tagjai, s a kirlyn a Nemzetkzssg feje.
Jelenleg a vilg egyetlen olyan uralkodja, aki egyszerre tbb orszgnak is az llamfje.
A kirlyn nem felels a tetteirt, nem vonhat felelssgre, s rinthetetlen.
A kirlynnek nincs szavazati joga, s nem lphet be a parlament alshzba.
Vlemnyek, rtkelsek
A kirlyn megtlsben ltalban nem szemlye, hanem a monarchia mint intzmny elfogadsa/elvetse ll.
2007-ben a szigetorszgban vgzett felmrs alapjn, amit a 18-24 ves korosztlyban vgeztek, a megkrdezettek 80%-a vlasztan a monarchit a kztrsasg helyett. "Ezrt a kivl eredmnyrt a kirlyn sajt magt veregetheti vllon" - mondta Jennie Bond, aki mr vek ta tudstja a BBC-t a kirlyi csald krl zajl esemnyekrl.[1][2]
A kirlyi csald krli botrnyok komoly presztzs vesztesget jelentettek a korona szmra. A kirlyn szemlyt a leglesebb kritikk a Diana hercegn s a trnrks vlsa s a hercegn halla utn rtk. Tbben a baleset kapcsn sszeeskvsrl s gyilkossgrl beszltek. Ezek a vlemnyek ksbb visszaszorultak, ksznheten az udvar megvltozott mdia politikjnak.
rdekessgek
- A kirlyn ereiben magyar vr is csrgedezik, egyik kanyja, Rhdey Klaudia magyar volt. Apjnak VI. Gyrgynek, anyjnak (Teck Mrinak), apjnak, (Ferenc, Teck hercegnek), anyja volt Rhdey Klaudia.
- 1926. prilis 21-n szletett egy laksban, a Bruton Street 117-ben. A lakst a II. vilghborban bombatmads rte.
- Lilibet a beceneve, de csak a csaldtagok nevezhetik gy.
- Nagyon babons, mindent lekopog a fn.
- 1947-ben kapta az els corgie kutyjt, jelenleg 11 van bellk. A kutyusok tbb mint harmincszor megharaptk.
- Rajong az indulkrt, az autban mindig ezt hallgatja.
- Kedvence a gin-tonik, dleltt 11-kor mindig felhajt egy pohrral.
- Soha nem festette a hajt.
- 25 liternyi sajt vrt rzik a Buckingham-palotban.
- Jobb kezn nem visel gyrt, mert srn kell kezet fognia.
- Karcsonyi beszde alatt egy fehrnem-szrtcsipeszt szorongat.
- Fiatalabb korban dohnyzott.
- Szeret szteppelni, gyakran bemutatja produkciit a bartainak.
- A Buckingham-palota s Windsor-kastly az llam tulajdona, a skciai Balmoral s Sandringham tbb ms kisebb-nagyobb kastllyal egytt az v.
A Vasrnapi Blikk 2001-04-22-i cikke alapjn.
|