A walesi herceg és az erdélyiek
MNO 2009.04.10. 08:43
Köményes pálinkával és kürtőskaláccsal traktálták a minap a Kovászna megyei Miklósváron élő székelyek a település fennállása óta ott járó legrangosabb vendéget, Károly brit trónörököst. A walesi herceg a háromszéki faluban birtokkal rendelkező gróf Kálnoky Tibor meghívására tett egynapos magánlátogatást a Baróti-hegyek lábánál fekvő településen, ahol elsősorban a székely kultúra, az épített örökség felől érdeklődött, de érdekelték az emberek mindennapos gondjai-bajai is. A miklósvári Kovács Mihály portájára betérő királyi vendég például megtudakolta, milyen a baromfiudvar tojástermelése, mivel eteti a gazda a sertéseket, miért termeszti melegházban a zöldségpalántákat. Emellett a trónörökös betekintést kapott a helyi önkormányzat anyagi gondjaiba, a Székelyföldre különösen jellemző rossz útviszonyokba, és műemlékvédő szenvedélyének is hódolhatott azáltal, hogy megnézte, miként menti meg az enyészettől a Kálnoky család a kommunizmus idején elkobzott miklósvári vadászkastélyát.
A brit trónörökös – akit különben családi kötelékek is Erdélyhez kötnek, a Rhédey család ugyanis a Windsor-dinasztia felmenői között szerepel – Erdély-szeretete hosszú évekre nyúlik vissza. Az általa támogatott Mihai Eminescu Trust például azért jött létre a nyolcvanas években, hogy megakadályozza a román exdiktátor, Nicolae Ceausescu elrendelte falurombolást. Az alapítvány később elsősorban a szintén a kommunizmus idején elnéptelenedett erdélyi szász falvak megmentését tűzte ki célul, de síkraszáll Erdély középkori építészeti emlékeinek gondozásáért, érdekelt a Máramaros vidékén található faragott faépületek megóvásában, de szociális projektekre, például gyermekotthonok megsegítésére is vállalkozik. Miután a Mihai Eminescu Trust évek óta finanszírozza dél-erdélyi szász várak restaurálását, műemlék értékű települések konzerválását, érthető, hogy a Szászvidékre sűrűn látogató Károly herceg már évekkel ezelőtt ismertette a bukaresti hatóságokkal: ellenzi az észak-erdélyi autópálya nyomvonalának tervét, mivel az közel esik a középkori váráról híres Segesvárhoz. Ugyancsak Károly nevéhez fűződik az előző, baloldali bukaresti kormány idején szintén Segesvárra tervezett Drakula-park megtorpedózása is. A Drakula-mítoszra épülő, az idegenforgalom fellendítése céljából a nyugati szórakoztató parkok mintájára elképzelt létesítmény óhatatlanul tönkretette volna a hajdani szász város középkori jellegét, ezért a trónörökös határozottan tiltakozott ellene. Az erélyes fellépésnek meg is lett a foganatja: a Drakula-park tervét még a Nastase-kabinet idején elvetették.
Az erdélyi műemlékek helyreállítását és megőrzését célzó erőfeszítései keretében emellett – a Transsylvania Trust alapítványon keresztül – a brit trónörökös személyes hozzájárulásával segíti a Kolozsvár közeli bonchidai Bánffy-kastély helyreállítását is, amelynek restaurálását a magyar állam is finanszírozta.
|